7 dowodów mięsożerności kota.

4.7
(84)
Czy na pewno znasz je wszystkie?
.

Każdy kot to prawdziwy drapieżnik i wyspecjalizowany mięsożerca. To w jakich warunkach żyje i gdzie mieszka, nie ma znaczenia dla jego układu pokarmowego, który od tysięcy lat przystosowany jest do pobierania i trawienia  mięsa.

.

Nie wiem czy wiesz, ale mięsożerców dzielimy na dwie grupy.  Względni mięsożercy, jak psy, mogą korzystać z diety częściowo roślinnej i nie jest to groźne dla ich zdrowia. Bezwzględni mięsożercy, do których zalicza się kot, potrzebują składników odżywczych znajdujących się wyłącznie w tkankach zwierzęcych.

.
Oto 7 dowodów bezwzględnej mięsożerności kotów.
.

Pierwszy z nich zobaczysz gołym okiem. Wystarczy, że zajrzysz w zęby swojego kota (tylko nie rób tego na siłę …).

.
1) Zęby.
.

Natura stworzyła z zębów kota idealne narzędzie do chwytania i rozszarpywania zdobyczy. Kły są długie, ostre i zakrzywione do tyłu, służą bezpośrednio do zabijania ofiary.

.

Zęby trzonowe i przedtrzonowe nie posiadają dużych płaskich powierzchni, potrzebnych do rozcierania i żucia pokarmów roślinnych.

.

Mięsożerność potwierdza także układ żuchwy i szczęki. Zauważyłeś, że Twój kot porusza pyszczkiem jedynie w dół, a nie na boki? To dlatego że mięsożerca odrywa i połyka większe kawałki mięsa, nie musi ich żuć jak krowa trawę.

.
2) Język
.

Język kota jest ostry, pełen małych brodawek i kolców, które są przydatne do utrzymania i odrywania mięsa z tuszy, ułatwiają też pozbywanie ofiary piór i sierści.

.
3) Mała ilość kubków smakowych typowa dla mięsożerców
.

Koty posiadają 500 kubków smakowych, znacząco mniej od zwierząt roślinożernych (u krów – 25 tysięcy, u świń – 14 tysięcy). Przystosowane są do diety ubogiej w węglowodany, w ogóle nie czują smaku słodkiego.

.
4) Brak amylazy ślinowej
.

W jamie ustnej kota brakuje enzymów trawiennych potrzebnych do trawienia roślin. Ślina nie zawiera amylazy, rozkładającej wielocukry na cukry proste.

.

Nic dziwnego , ponieważ w naturze cukry proste nie mają kontaktu z jamą ustną kota! W niewielkiej ilości trafiają do ich ustroju jedynie za pośrednictwem ofiary, której żołądek zawiera treści roślinne.

.
5) Budowa przewodu pokarmowego
.

Krótki przewód pokarmowy w stosunku do długości ciała (u kota stosunek tren wynosi 5:1, dla porównania u roślinnych przeżuwaczy – 30:1) oraz krótki czas trawienia treści pokarmowych (2-6 godz.) potwierdzają mięsożerność kota.

.

W kocim żołądku wydzielany jest kwas solny oraz enzymy o bardzo niskim pH (1-1,5). Tak niskie pH rekompensuje mięsożercom brak zdolności żucia i rozcierania pokarmów. Umożliwia też obróbkę sierści, piór oraz kości.

.
6) Zmysły przydatne w polowaniu
.

Wrażliwy węch.

Czy wiesz, że we wnętrzu kociego nosa znajduje się 19 milionów węchowych zakończeń nerwowych? Dla porównania – człowiek ma ich jedynie 5 milionów.

.

Wzrok.

Dwuoczne widzenie kota dostosowane jest do jego drapieżczych zachowań. Kocie pole widzenia wynosi 187 stopni, co oznacza że jest aż o 60 stopni większe od pola widzenia człowieka.

.

Koty widzą lepiej pulsujące światło niż takie, które świeci stale, dlatego tak szybko zauważają potencjalne ofiary.

.

Przypomnij sobie moment, gdy do mieszkania wleciała duża mucha. Uciekające latające owady wzbudzają instynkt drapieżnika właśnie dlatego, że kot postrzega je jako sekwencję migających obrazów..

.
7) Gibkie ciało i sprawne mięśnie
.

W przeciwieństwie do roślinożerców, mięsożercy muszą ścigać swoje ofiary. Dlatego natura stworzyła kota jako prawdziwego myśliwego. Koci kręgosłup zawiera więcej kręgów od ludzkiego. Nie utrzymują go więzadła, tylko bezpośrednio mięśnie, co daje mruczkom dużą elastyczność ruchów.

.

Mięśnie oraz silne tylne nogi pozwalają kotom śledzić i rzucać się na zdobycz z niespotykaną szybkością oraz dokładnością. Jak widzisz, cała kocia fizjologia i anatomia potwierdza, że Twój kot powinien jeść mięso.

.

Natura wyposażyła koty w mechanizmy potrzebne do trawienia wyłącznie składników pochodzenia zwierzęcego.

.
A co z tzw. domowymi kanapowcami?
.

Koty nie przestały być drapieżnikami tylko dlatego, że zamieszkały z ludźmi w domu. A to oznacza, że większość karm suchych nie jest biologicznie odpowiednim jedzeniem dla Twojego zwierzaka. Pełno w nich ryżu, kukurydzy, ziemniaków, czy nawet warzyw.

.

Budowa anatomiczna odbiera obrońcom przetworzonej suchej żywności wszelkich argumentów!

Oceń nasz artykuł!

Kliknij na gwiazdki aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 84

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu 🙁

1 odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk