5 prostych pytań, które pozwolą Ci szybko ocenić jakość karmy.

Chcesz karmić zdrowo swojego psa i kota, ale trudno odnaleźć się w gąszczu różnych informacji? Każdy mówi coś innego - hodowca, weterynarz i sprzedawca w sklepie. A może pamiętasz czasy kiedy psom gotowała Twoja babcia. Wszystko robiła sama. Nikt wtedy nie pomyślał nawet o gotowej karmie w puszce czy suchych chrupkach. Teraz jest łatwiej - tyle gotowych produktów czeka na sklepowych półkach. Czy aby na pewno? ….

Wcale nie jest łatwo, bo zewsząd słyszymy mnóstwo sprzecznych informacji. A przecież kochasz swojego psa lub kota i chcesz wybrać dla niego dobrą dietę. Czujesz się trochę zagubiony? Chcesz wiedzieć, jak wybrać właściwe jedzenia? Pomoże Ci moja metoda 5 prostych pytań: kto?, co?, jak?, gdzie?, dlaczego?

#1 Kto?

Kto stoi za konkretnym produktem? Kto to robi? Kto przygotowuje dietę? Czy są to ludzie, czy maszyny? Mała firma czy wielki zoologiczny koncern?

Polecam Ci mniejszych producentów, bo dla nich ważna jest jakość. Wybieram ludzi, którzy kontrolują to co robią, a nie ogromną korporację skupioną na zyskach, wykresach i reklamie.

#2 Co?

Co produkują? Co to jest - sucha, mokra karma? A może prawdziwe mięsne jedzenie? Co jest w składzie? Mięso czy pełna konserwantów mączka?

Pytanie “co?” ma kluczowe znaczenie dla Twojego psa lub kota, więc przed wyborem dokładnie przeanalizuj jego skład. Sprawdź “co?” producent zapakował do puszki. Czy to jest naprawdę to, co chciałbyś podać swojemu zwierzakowi. Upewnij się, czy to dobre składniki czy same produkty uboczne?

#3 Jak?

Jak oni to robią? Jaka jest technologia produkcji?

Pytanie “jak?” jest tak samo ważne jak pytanie “co?” Sposób, w jaki sposób firmy przygotowują swoje diety, jest kluczem do oceny jakości karmy. Technologia produkcji ma kluczowe znaczenie dla przyswajalności. Pewnie wiesz, że wysoka temperatura i obróbka termiczna zabija wiele składników odżywczych. Dlatego producenci karm wysoko przetworzonych muszą dodawać sztuczne witaminy. Im produkt mniej przetworzony, tym zdrowszy.

#4 Gdzie?

Gdzie powstaje jedzenie? Gdzie trafiają poszczególne składniki? Czy jest to kuchnia, mały zakład czy ogromna fabryka? Czy jest to miejsce, gdzie pracują ludzie czy same maszyny?

#5 Dlaczego?

Dlaczego firma zajmuje się produkcją karmy? Jaki ma cel? Dlaczego wybrała konkretną drogę?

Cokolwiek w życiu robimy, już zawsze towarzyszy nam pytanie “dlaczego?”. “Dlaczego?” pozwala nam dokładnie poznać każdą rzecz i odkryć prawdziwy sens. Nie przez przypadek, to pytanie które najczęściej zadają dzieci. Gdy moja córka poznawała coś nowego, nie pytała “kto?” lub “co?”, ale właśnie “dlaczego?”.

Wbrew pozorom, motywy jakimi kierują się producenci, odgrywają kluczowe znaczenie dla jakości produktów. Bo jeśli pracują dla zysku, jakość i zdrowie Twojego zwierzaka przestaje mieć dla nich znaczenie.

Nie wiem jak Ty, ale ja zawsze poszukuję ludzi i firmy z prawdziwą pasją. Wybieram szczerość i zaangażowanie osób, które mają poczucie misji i zmieniają nasze życie na lepsze.

Czy Ty też wyczuwasz fałsz i brak spójności koncernów?

Zatem przy wyborze konkretnego produktu, zastanów się nie tylko kto go produkuje, ale dlaczego. Poszukaj informacji o tym dlaczego produkuje tak, a nie inaczej, na czym producentowi zależy.

Wybieraj firmy transparentne i przejrzyste w swoim przekazie. Jeśli producent reklamuje się jako firma kochająca zwierzęta, a jednocześnie używa tanich i złej jakości składników, to nie kupuj jego produktów.

Metoda 5 pytań pozwala ocenić dietę jako całość, bo wszystkie elementy mają znaczenie. Liczy się nie tylko skład, ale jakość, produkcja oraz to, ile Twój pies przyswaja z danego posiłku. Na przykładzie Twojej kuchni: najzdrowsze rarytasy nie będą miały znaczenia, jeśli przyrządzisz je w sposób, który zabije wszystkie witaminy. Albo odwrotnie - jeśli nawet będziesz gotować powoli i starannie, nic dobrego nie wyjdzie z kiepskich składników. Gdy jesteś w restauracji, to nie liczy się przepis i smak, jeśli widzisz, że kucharz ma brudne ręce. Analizuj dietę pod wieloma względami, a Twój zwierzak będzie zdrowszy!

 

Masz psa? Przeczytaj również ten artykuł:

"Wolf's Menu. Najzdrowsza dieta dla psa pochodzi z rzeźni, a nie z fabryki" 

 

5 prostych odpowiedzi:

A teraz wspólnie przetestujmy metodę 5 pytań na konkretnym przykładzie. Zobacz, co mnie przekonało do hiszpańskiej firmy Gosbi Petfood, której dietę znajdziesz w moim sklepie:

Kto?

Gosbi Petfood to mała rodzinna firma, zaangażowana w jakość, uczciwość i szacunek dla zwierząt. Rodzina Peres- Grau od 40 lat tworzy naturalną żywność dla zwierząt. To pionierzy etyki w branży zoologicznej i pierwszy hiszpański producent, który otrzymał certyfikat PETA (największej prozwierzęcej organizacji: Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt). Firma nie testuje na zwierzętach podczas całego procesu powstawania produktów.

Co?

Gosbi Fresko - jedzenie gotowane w kuchni ze składników o jakości spożywczej takiej jak dla ludzi. Dieta śródziemnomorska dla psa i kota, która łączy mięso, ryby, warzywa i owoce z korzyściami leczniczych ziół. Bez produktów ubocznych i konserwantów.

Jak powstaje jedzenie Gosbi? Firma gotuje żywność według własnej metody gotowania w niskich temperaturach (maksymalnie 90°C), powoli i z cierpliwością jak w prawdziwej kuchni. W ograniczonej ilości, nie na szeroką skalę, aby zachować kontrolę nad jakością.

Gdzie?

Gosbi Fresko powstaje w innowacyjnej kuchni należącej wyłącznie do rodziny Peres - Grau. W miejscu, gdzie pracują ludzie, którzy szanują i kochają zwierzęta.

Dlaczego?

Misją Gosbi Petfood jest tworzenie nieprzetworzonego jedzenia dla psa i kota. Gotowanie jak w domu, bez chemicznych dodatków i wzmacniaczy smaku. Firma gotuje w niskich temperaturach, bo wierzy, że tylko w ten sposób zachowają się cenne składniki odżywcze.

Wyznaję zasadę “jestesmy tym co jemy”, dlatego opiera się wyłącznie na świeżych, starannie dobranych składnikach. Wniosek: Gosbi Pefood to firma niespotykana w świecie, którym rządzą komercja i wielkie koncerny. Przekonały mnie nie tylko jej receptury, ale całe podejście do żywienia zwierząt.

 

Zobacz produkty Gosbi:

"Gosbi Fresko dla kota"