Zapewne słyszałeś powtarzane przez wiele lat stwierdzenie, że ​​sucha karma jest lepsza dla zębów kota i psa. Teoria głosi, że ​​gryzienie suchych krokietów pomaga usuwać zanieczyszczenia z zębów. Czy to prawda?

Wiele zwierząt karmionych suchymi dietami komercyjnymi nadal ma poważny problem z kamieniem oraz chorobami przyzębia. Sama tekstura suchego chrupka sprawia, że czyszczenie nie działa! Dlaczego?

 

Suche karmy dla zwierząt domowych są twarde, ale kruche - krokiety rozbijają się bez większego oporu, a więc nie ma żadnego efektu ścierania. Wyobraź sobie, że zjadłeś popularne sucharki.

Czy czujesz, że Twoje zęby są po tym bardziej czyste? Spróbuj nie umyć wtedy zębów, a bakterie w Twojej jamie ustnej będą zachwycone :-)

 

Czas na eksperyment:

 

  1. Otwórz opakowanie suchej karmy i zanurz w niej dłoń
  2. Wyciągnij rękę i zobacz co na niej zostało
  3. Na dłoni jest masa drobnych okruchów, prawda?

 

A więc to mit, że suche krokiety ścierają kamień. Gdyby nawet pomysłodawcy tej teorii mieli rację, że psy i koty “żują” suchy pokarm, to sama tekstura krokietów sprawia, że nie czyszczą powierzchni zębów, a wręcz przeciwnie - drobinki pokarmu osadzają się na zębach! 

 

Kilka słów o anatomii psa i kota.

 

To mit, że suche chrupki czyszczą zęby! Producenci suchych karm “czyszczących zęby” ignorują podstawowe cechy anatomiczne i fizjologiczne drapieżnika.

Koty i psy mają szczęki skonstruowane do rozrywania i połykania mięsa. Jeśli wykonują jakiekolwiek "żucie", to jest to tylko początkowe ugryzienie, a następnie połknięcie.

 

Uzębienie mięsożercy, o specyficznej budowie, jest przystosowane do chwytania i rozszarpywania zdobyczy, a układ żuchwy i szczęki uniemożliwia żucie pokarmu. Kły są długie, ostre i zakrzywione do tyłu, służą bezpośrednio do zabijania ofiary.

 

Zęby trzonowe i przedtrzonowe nie posiadają dużych płaskich powierzchni trących, potrzebnych do rozcierania i żucia pokarmów roślinnych.

 

Jak widzisz, psy i koty nie “żują” swojego pokarmu, a zatem  w przypadku żywienia suchym pokarmem nie ma żadnych korzyści odnośnie kamienia nazębnego. Istnieje raczej  negatywny wpływ suchej diety na zęby, związany z nadmiarem zbóż w komercyjnych karmach suchych.

Ziarna, w jakie bogate są suche karmy, to głównie węglowodany - stanowią gotowe źródło energii dla bakterii jamy ustnej.

 

Czy wiesz, że ilość węglowodanów sięga nawet 50%?

 

W jamie ustnej psa występuje niewiele amylazy ślinowej, czyli enzymu rozkładającego wielocukry na cukry proste. Kot nie ma jej wcale! Nic dziwnego , ponieważ w naturze cukry proste nie mają kontaktu z jamą ustną drapieżników, w niewielkiej ilości trafiają do ich ustroju jedynie za pośrednictwem ofiary, której żołądek zawiera treści roślinne. 

 

Weterynarze holistyczni zauważyli, że zwierzęta karmione surowym mięsem mają zdrowsze zęby i dziąsła niż te karmione  komercyjnymi produktami spożywczymi. Nie oznacza to, że nie mają żadnych problemów z jamą ustną, ale jedzenie suchej karmy tylko pogłębia ten problem. Na wolności, zwierzęta mięsożerne żują skórę i pióra, ścięgna i kości swych ofiary. Utrzymuje to zęby w czystości i dostarcza  minerałów. 

 

Zdrowa dieta to nie wszystko, za choroby zębów i dziąseł odpowiedzialna jest także genetyka. Wszyscy lekarze weterynarii zgadzają się, że to higiena jamy ustnej i profilaktyka ma kluczowe znaczenie. Ważna jest nasza obserwacja i szybkie reagowanie na jakiekolwiek problemy z zębami naszych zwierząt.

 

Co jest najbardziej naturalną “szczoteczką” do zębów?

 

kamien nazebny u psa i kota AmazoniaZoo eko sklep dla zwierzat w Szczecinie 4Proponuję Ci surowe przysmaki dla psów, jak Wolf's Menu szyje kacze oraz otulone mięsem surowe kości dostępne w naszym sklepie zoologicznym.

Podczas jedzenia surowego mięsa i kości sam akt żucia i gryzienia służy jako polerka na powierzchni zębów, zapobiegając gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.


Polecam Ci także suplement Kaolin firmy Pokusa, dostępny w naszym sklepie zoologicznym. Jest to naturalna biała glinka kaolinowa o delikatnej konsystencji wydobywana z głębi ziemi z odpowiednich skał osadowych.

Wewnętrznie ma działanie oczyszczające, osłonowe, łagodzące podrażnienia jelit. Stosowana zewnętrznie czyści zęby.

 

Prosty sposób na zrobienie naturalnej pasty do zębów.

 

 

kamien nazebny u psa i kota AmazoniaZoo eko sklep dla zwierzat w Szczecinie

Oto przepis:

4g kaolinu

12 kropel soku z cytryny

10 kropel oleju roślinnego

 

 

 

Wszystko mieszamy ze sobą a następnie czyścimy gazikiem nawiniętym na palec.

Zadzwoń do AmazoniaZoo.pl  w Szczecinie zdrowa żywność dla zwierząt