Każdy kot to prawdziwy drapieżnik i wyspecjalizowany mięsożerca. To w jakich warunkach żyje i gdzie mieszka nie ma znaczenia dla jego układu pokarmowego, który jest przystosowany do pobierania i trawienia  mięsa.

Żywienie kota
Dlaczego kot powinien jeść mięso?


 

kot ze złapanym ptakiemPonieważ jest w 100 procentach mięsożercą. Każdy kot to prawdziwy drapieżnik i wyspecjalizowany mięsożerca. To w jakich warunkach żyje i gdzie mieszka nie ma znaczenia, jego układ pokarmowy jest przystosowany do pobierania i trawienia  mięsa. 

Organizm kota posiada specjalne mechanizmy biochemiczne, aby poradzić sobie z dietą bogatą w białko i tłuszcz zwierzęcy, a pozbawioną całkowicie lub prawie całkowicie produktów roślinnych.

 


Twój Mruczek to prawdziwy mięsożerca

 O mięsożerności kota świadczy wiele cech fizjologicznych i anatomicznych. 


dlaczego kot powinien jesc mieso

1) Uzębienie o specyficznej budowie jest przystosowane do chwytania i rozszarpywania zdobyczy, a  układ żuchwy i szczęki uniemożliwia żucie pokarmu. Kły kota są długie, ostre i zakrzywione do tyłu, służą bezpośrednio do zabijania ofiary.

Zęby trzonowe i przedtrzonowe nie posiadają dużych płaskich powierzchni trących, potrzebnych do rozcierania i żucia pokarmów roślinnych.

 

 

2)   Język kota jest ostry, pełen małych brodawek i kolców, które są przydatne do utrzymania i odrywania mięsa z tuszy, ułatwiają też pozbywanie ofiary piór i sierści.

3)  Mała ilość kubków smakowych typowa dla mięsożerców. Koty posiadają 500 kubków smakowych, znacząco mniej od zwierząt roślinożernych ( u krów - 25 tysięcy, u świń - 14 tysięcy). Koty przystosowane do diety ubogiej w węglowodany w ogóle nie czują smaku słodkiego.

kot i ptak

4)  Brak enzymów trawiennych w jamie ustnej kota, jak amylaza ślinowa - enzym rozkładający wielocukry na cukry proste. Nic dziwnego , ponieważ w naturze cukry proste nie mają kontaktu z jamą ustną kota, w niewielkiej ilości trafiają do ich ustroju jedynie za pośrednictwem ofiary, której żołądek zawiera treści roślinne.

 

 

 

 

5)  Krótki przewód pokarmowy w stosunku do długości  ciala ( u kota stosunek tren wynosi 5:1, dla porównania u roślinnych przeżuwaczy - 30:1) oraz krótki czas trawienia treści pokarmowych (2-6 godz.).


kot i jego ofiara

 Z uwagi na miękką strukturę,  tkanki zwierzęce są łatwostrawne i nie wymagają długiej obróbki.  Do trawienia lekkostrawnych tkanek zwierzęcych nie jest kotu potrzebna wielka ilość bakterii.

W kocim żołądku wydzielany jest kwas solny oraz enzymy o bardzo niskim pH (1-1,5). Tak niskie pH rekompensuje mięsożercom brak zdolności żucia i rozcierania pokarmów. Umożliwia też obróbkę sierści, piór oraz kości.

 

 


W naturalnych warunkach koty żywią się głównie gryzoniami, małymi ptakami, kretami, jajami ptaków oraz owadami. Jak poradzić sobie z karmieniem kota w warunkach domowych?


 

kot Należy podawać mu pokarm, do którego trawienia przystosowała go natura. Kot powinien jeść przede wszystkim mięso, uzupełnione podrobami i suplementami. 

Jeśli zdecydujesz się na podawanie karmy gotowej, suchej lub mokrej, to zawsze kieruj się ich składem. Wybieraj karmy biologicznie odpowiednie, konserwowane wyłącznie w sposób naturalny, z dużą zawartością mięsa. Pamiętaj, że technologia produkcji suchej karmy oraz wysoka temperatura zabija wiele składników odżywczych.

 

 

 


Ważne jest również, by mięso stanowiło przewagę nad podrobami. Karma mokra złożona z samej wątróbki, płuc i innych podrobów nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Najlepiej sięgać po karmy producentów, którzy podają procentowy udział każdego składnika. Aby jedzenie było pełnowartościowe, musi zawierać odpowiednią ilość tauryny, niezbędnej kotom do prawidłowego funkcjonowania.

Podając karmę suchą, nie rezygnuj z mokrych posiłków. Jeśli możesz, to wprowadż do diety same mokre i surowe posiłki. Natura przystosowała kota do pobierania wody głównie z mięsa. Podając kotu same suche chrupki narażamy go na choroby nerek.