Co sprawia, że niektóre koty dożywają 30 lat, a inne żyją o połowę krócej? Dlaczego producenci nazywają seniorami koty w wieku powyżej 7 lat, skoro wiadomo, że mogą żyć nawet 5 razy dłużej? 

 

Jeśli masz w domu kota, to zapewne myślisz czasem o tym kiedy odejdzie. Chcesz zapewnić mu szczęśliwe i długie życie, ale czy zastanawiałeś się ile to konkretnie lat? Jestem pewna, że po przeczytaniu tego tekstu zmienisz wyobrażenie o kocim wieku.

 

Czytaj dalej, bo za moment opowiem ci fascynującą historię o hydrauliku z Teksasu oraz jego długowiecznych kotach.

 

Producenci karm, chcąc sprzedać unikatowe formuły, nawet siedmioletnie koty nazywają seniorami. A przecież według statystyk osiągnęły dopiero połowę życia (jeśli przełożymy to myślenie na ludzi, to w wieku 37 lat musiałbyś przejść na specjalną dietę).

 

Patrzenie na zwierzęta przez pryzmat metryki usypia naszą czujność. Kiedy gorzej się czują, zrzucamy całą winę na wiek, nie zdając sobie sprawy jak wiele jeszcze możemy zrobić.Założę się, że nie wierzysz, że Twój kot mógłby żyć 30 lat. Prawda?

 

Cóż … Okazuje się, że koty mogą być z nami znacznie dłużej niż to z góry zakładamy.

 

I wyprzedzę Twoją myśl - to wcale nie jest to kwestia genów!

 

Poznaj historię mężczyzny, którego koty dożyły 34 oraz 38 lat. Znalazł sposób na długowieczność, który jest równie nieprawdopodobny jak wiek jego kotów.

 

Kawa, wino i kreskówki, czyli jak pewien hydraulik odkrył sekret długowieczności kotów.

 

Jake Perry to emeryt z Austin w Teksasie - od zawsze kochał koty. Przez 40 lat adoptował prawie setkę zwierząt. Zasłynął nie tylko z ogromnej miłości do zwierząt, ale przede wszystkim z faktu, że jego koty żyły znacznie dłużej niż wynosi średnia. Dwa z nich trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa.

 

Pierwszy z rekordzistów, kot o imieniu Granpa Rex Allen dożył 34 lat. Drugi to kotka Creme Puff, która żyła w latach 1967 - 2005. Odeszła w wieku 38 lat, co w przeliczeniu na ludzki wiek daje około 165 lat!

 

Według mężczyzny, nie tylko Granpa i Creme Puff miały wyjątkowo długie życie: około jednej trzeciej jego kotów dożyło niemal 30 lat - to dwa razy więcej niż przeciętny okres życia kotów.

 

Jak osiągnąć taki wynik?

 

Cóż ...Jake Perry odnalazł dość nietypowy, a nawet kontrowersyjny sposób.

 

Po pierwsze: dieta. Ale nie taka jak możesz sobie wyobrazić … Codziennie mała ilość kawy ze śmietanką, a oprócz kociej karmy: domowe śniadanie z jajek i bekonu, brokuły oraz szparagi. To jeszcze nie koniec: co dwa dni kilka kropel czerwonego wina, “dla dobrego krążenia”.

 

Po drugie: ruch. Mężczyzna starał się zachęcać koty do większej aktywności. Przebudował cały dom, aby lepiej służył zwierzętom. Stworzył plac zabaw, zbudował tory wzdłuż ścian, w których koty spacerowały jak myszy w tunelach.

 

Brzmi wspaniale, prawda?

 

Być może dla naszych domowych zwierząt drapak to za mało? Nic dziwnego, że śpią całymi dniami, skoro nie mają żadnej fizycznej rozrywki.

 

Perry zadbał też o ćwiczenia dla kociego mózgu. Zamienił garaż w domowe kino z działającym szpulowym projektorem. Każdego dnia wyświetlał kotom przyrodnicze filmy i kreskówki, a one ponoć uwielbiały wspólne oglądanie.

 

Po trzecie: sterylizacja, która zapewnia dłuższe życie.

 

To nie wszystko.

 

Jak pewnie się domyślasz, ostatni składnik długowieczności to miłość oraz poczucie bezpieczeństwa. Jake Perry głęboko wierzył, że miłość i bliskie relacje pomogą jego kotom żyć dłużej. Stworzył niesamowitą więź, dbał o nie, świętował ich urodziny. Na jedną z urodzinowych imprez zaprosił samego Billa Clintona.

 

Ponoć znajomi hydraulika nie wiedzieli zbyt dużo o jego żonie i dzieciach, ale wiedzieli wszystko o jego ukochanych zwierzętach, mówił o nich na okrągło.

 

Kawę i domowe kino można traktować z przymrużeniem oka, ale czy to niesamowite, że  tak wiele kotów dożywało 25 - 30 lat? Najbardziej zafascynowani byli ludzie, którzy na własne oczy widzieli dobrą kondycję staruszków.

 

Jak powiedział dr Bruce Hardesty, weterynarz i przyjaciel Perry’ego, “To nie jest coś, czego nauczyli nas w szkole …”

 

Przeczytaj również:

Sucha karma. Zdrowe jedzenie czy fast food dla zwierząt?

 

Nie twierdzę, że jajecznica z bekonem gwarantuje długie życie. Ale historia kocich rekordzistów utwierdziła mnie w przekonaniu, że wyłącznie przetworzona żywność to najgorszy pomysł na karmienie.

 

Nie zakładaj z góry, ile powinien żyć Twój kot.

 

Jeśli nawet ma już kilkanaście lat, to nie tłumacz jego dolegliwości wiekiem. Nie spisuj na straty. To co udowodnił Jake Perry to fakt, że nawet najstarsze koty, gdy są zdrowe, mogą być aktywne, jak młode.

 

Życie zwierząt i ludzi to mechanizm rzeczy ze sobą połączonych. Dieta, ruch, brak stresu, miłość oraz troska to elementy puzzli, które wspólnie tworzą sekret długowieczności. Być może powiesz, że nie odkryłam niczego nowego i wszyscy o tym wiemy.

 

Pytanie tylko, ilu z nas coś z tym robi?

 

Co zamierzasz zrobić już teraz, aby Twój kot żył dłużej? Przyjmij wyzwanie i zmień chociaż jedną rzecz. Przyjdź do nas, a chętnie opowiemy Ci więcej lub zadzwoń: 539 057 963 i poznaj przewagę zdrowego karmienia.

 

Żródła:

atlasobscura.com

youtube.com