Twój kot to mięsożerca. Czy warto karmić suchą karmą?

4.8
(52)
Mięsożerca a karmy suche. Czy producenci celowo ignorują anatomię kota?

.

Pewnie wiele razy słyszałeś, że każdy kot to w 100% mięsożerca. Skąd więc tak wiele ryżu, pszenicy, ziemniaków czy warzyw w suchych karmach?

.

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Otóż …

.

Zboża i ziemniaki są w składzie karm suchych nie dlatego, że potrzebuje ich Twój kot, ale dlatego, że potrzebują ich producenci, aby udało się stworzyć suche chrupki.

.

Skrobia działa jak “cement” – sprawia, że krokiety się nie rozpadają. Nie sposób też zauważyć, że zboża są tańsze od mięsa.

.
Przekonaj się sam. Czas na eksperyment:

.

Spójrz na zęby swojego kota. Czy widzisz szerokie zęby trzonowe potrzebne do przeżuwania trawy i liści? Nie – widzisz kły i siekacze, bo każdy kot to bezdyskusyjny mięsożerca. Kły służą do zabijania ofiary, a siekacze rozrywają mięso i łamią kości.

.

Szczęka porusza się tylko w górę i dół, co oznacza, że koty nie mają możliwości rozcierania i żucia pokarmu. W przeciwieństwie do roślinożerców, których szczęki poruszają się na boki.

.

Mało tego, w ślinie kota brakuje amylazy – enzymu rozkładającego skrobię, który posiadają w swojej ślinie wszystkożercy i roślinożercy. Ponieważ amylaza nie występuje w ślinie kota, ciężar produkowania odpowiedniej ilości enzymów do strawienia węglowodanów zawartych w karmie spada na trzustkę.

.

To nie wszystko:

.

O mięsożerności kota świadczy cały przewód pokarmowy:

  • prosty, jednokomorowy żołądek,
  • duże ilości kwasu solnego w żołądku, niezbędnego do trawienia mięsa,
  • krótkie jelita, charakterystyczne dla mięsożerców
  • krótki czas trawienia treści pokarmowych (2-6 godz.) typowy dla mięsożercy.

..

Musisz wiedzieć, że kot jedzący wyłącznie suchą karmę otrzymuje w każdym posiłku zbyt dużą ilość węglowodanów i zbyt małą ilość białka zwierzęcego. Białko w chrupkach pochodzi w znacznej części ze zbóż oraz roślin strączkowych, a żaden specjalista nie zaprzeczy, że to białko zwierzęce jest kotom najbardziej potrzebne.

.

To nie ma prawa skończyć się dobrze…

.

Trudno nie zauważyć związku między karmieniem przetworzoną żywnością a rosnącą ilością chorych zwierząt. Obecnie 1 kot na 3 ma nadwagę. W ciągu 10 lat aż o 169% wzrosła zachorowalność na cukrzycę u kotów.

.

Zbyt mała wilgotność suchych chrupek może prowadzić do problemów układu moczowego. Wbrew powszechnej opinii karmy suche zwiększają również problem kamienia nazębnego.

Zobacz, co o suchej karmie mówi dr Lisa Person, jedna z najbardziej cenionych amerykańskich lekarzy weterynarii:

“Nie ma wątpliwości, że sucha żywność jest odpowiedzialna za znacznie więcej problemów jelitowych i innych chorób, niż zdaje sobie sprawę większość weterynarzy i właścicieli kotów.”.

.

Być może powiesz teraz: mój kot świetnie się czuje po suchej karmie, ma dobre wyniki. Cóż, masz szczęście, bo jak twierdzi jedna z najbardziej znanych lekarzy weterynarii – dr Karen Becker, psy i koty mają większą zdolność przystosowania się do złej diety niż inne gatunki.

.

Ale czy będą żyć tak samo długo, jak na biologicznie odpowiedniej diecie? Bardzo wątpliwe. No chyba, że założysz, że średnia 14 – 15 lat życia jest dla Twojego kota wystarczająca.

.

W ciągu 10 lat pracy z właścicielami zwierząt wiele razy słyszałam o 20-letnich kotach, a to co je łączyło to fakt, iż nigdy nie jadły wyłącznie przetworzonej suchej karmy. Otrzymywały też świeże mięso. (Tak, wiem, że pewnie nie często słyszysz to z ust sprzedawcy.)

.

Zastanawia też to, że producenci komercyjnych karm, kotami starszymi nazywają już te zwierzęta powyżej 8 roku życia. Tymczasem koci rekordziści osiągają wiek 30, 34 a nawet 38 lat!, jak kotka o imieniu Creme Puff.

.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

.

Nawet jeśli teraz masz wrażenie, że Twój kot czuje się dobrze, to nie znaczy, że możesz ignorować naturę i biologię. Możesz być pewien, że złe żywienie w końcu przyniesie efekty.

.

100 lat historii suchej karmy, czyli jak działa branża zoologiczna.

.

W ciągu kilkudziesięciu lat producentom karm suchych udało się przekonać znaczną część właścicieli kotów, sprzedawców i lekarzy, że ich produkty to jedyna pełnowartościowa dieta.

.

Tymczasem wystarczy popatrzeć na skład najbardziej popularnych karm, a okaże się, że są to posiłki bardzo wątpliwe pod względem przyswajalności i składu.

.

Co innego mówią, co innego robią.

.

Na stronach internetowych i broszurach największych zoologicznych graczy znajdziesz wiele informacji o mięsożerności kota. Dowiesz się, że do pełni zdrowia każdy mruczek potrzebuje białka zwierzęcego i cennych aminokwasów. Wszystko wygląda wspaniale, niby wszystko się zgadza.

.

Ale…

.

Poszukaj informacji o konkretnym produkcie, przeczytaj skład, a zorientujesz się że coś tu nie gra. Sam zobacz:

.

Oto skład najbardziej znanej karmy dla kotów sterylizowanych.

.Skład: zboża (42% pełnoziarniste*), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (20%**), roślinne ekstrakty białkowe, oleje i tłuszcze (0.7% olej rybi), produkty pochodzenia roślinnego (2.7% suszona pulpa buraczana, 0.07% suszona pietruszka – odpowiednik 0.4% pietruszki*), warzywa* (2% suszony korzeń cykorii, 0.07% suszona marchew – odpowiednik 0.4% marchwi, 0.07% suszony szpinak – odpowiednik 0.4% szpinaku), składniki mineralne, drożdże* (0.3%).

*Naturalne składniki

**odpowiednik 40% nawodnionego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, min. 14% kurczaka

.

Analiza: Białko: 32.0% Oleje i tłuszcze surowe: 11.0% Popiół surowy: 7.5% Włókno surowe: 2,5%.

.

A o to, co mówią producent:

“Wszystkie koty to ‘bezwzględni mięsożercy’, co oznacza, że ich dieta musi zawierać mięso. Składniki odżywcze w karmach pochodzą z naturalnych składników, takich jak: pietruszka, szpinak, marchewka, pełnoziarniste zboża, cykoria i drożdże.” *

* W tym miejscu muszę Ci przypomnieć, że mowa o karmie dla mięsożercy. Cóż szpinak i pełnowartościowe zboża są być może zdrowe, ale nie dla bezwzględnego mięsożercy!

.

albo:

“Wierzymy, że każdy kot zasługuje na dietę, która będzie wspierała jego wyjątkową naturę.”

.

Nie wiem, jaką “naturę” ma na myśli producent (lub jego specjaliści marketingowi), bo z pewnością nie  naturę stuprocentowego drapieżcy. Pomijając ogromną ilość zbóż w tej formule, czy ten skład nie wydaje się zbyt mało przejrzysty?

.

Nie wiem, jak Ty ale ja wolałabym wiedzieć co wkładam do miski mojego zwierzaka. A w tym przypadku “mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” niewiele nam mówią. Nie wiemy ani jakie to mięso, ani ile jest samego mięsa, a ile “produktów pochodzenia zwierzęcego”.

.

Możesz się nie zgodzić, ale uważam, że każda szanująca się firma powinna jasno i przejrzyście przedstawiać skład na opakowaniu (chyba, że nie ma czym się chwalić).

.

A co z chemicznymi konserwantami?

.

Karmy suche to również problem chemicznych dodatków konserwujących. Oczywiście prawodawcy unijni wskazują maksymalne ich dawki w karmach dla zwierząt, ale nikt nie bada jak długoletnie podawanie tych dodatków wpływa na organizm kota lub psa.

.

Jesteś jeszcze ze mną?

.

Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby Twój kot był zdrowszy?

.

Przede wszystkim karm kota jedzeniem biologicznie dla niego odpowiednim, czyli mniej przetworzoną i mięsną dietą. Wybierz bogatą w mięso mokrą karmę lub surową dietę. Jeśli nadal masz wątpliwości, bo przywykłeś do podawania suchej karmy, to przemyśl wszystko jeszcze raz.

.

Spójrz na listę dowodów bezwzględnej mięsożerności kota. Pomyśl jak wiele zwierząt dziś choruje. Przypomnij sobie, co jadły koty, zanim pojawiły się gotowe chrupki.

.

Samodzielne karmienie:

.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne karmienie, to pamiętaj o różnorodności mięsa i podrobów, a także niezbędnych suplementach. Niezrównoważona “domowa” dieta nie będzie zdrowa, jeśli zapomnisz o tym, że w naturze mięsożerca zjada całą ofiarę wraz z kośćmi, a nie tylko mięso. Ważne aby zachować właściwie proporcje.

.

Aby było Ci łatwiej wyliczyć ilość składników odżywczych, skorzystać z gotowych kalkulatorów żywieniowych. Polecam Ci też konsultację z kocim dietetykiem.

.

Przyjdź i zobacz, co dla Twojego kota mamy w naszym sklepie zoologicznym.

.

Przyjdź do nas, a chętnie opowiemy Ci więcej lub zadzwoń: 539 057 963 i poznaj przewagę zdrowego karmienia.

Źródła:
catinfo.org

Skład karmy, który posłużył za przykład został spisany z opakowania karmy Purina
(ciekawostka, na oficjalnej stronie producenta nie ma składu karmy?!)

Oceń nasz artykuł!

Kliknij na gwiazdki aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 52

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk