Statystycznie Twój zwierzak ma niewiele szans, by być zdrowy. Smutne, co? Zobacz, co możesz zrobić?

 

Od ponad 10 lat obserwuje Wasze zwierzęta. Już dawno zauważyłam, że każdego dnia przybywa chorych zwierząt. Psy z alergią, problemy skórne, otyłość, problemy żołądkowe, choroby zębów i ogromna ilość nowotworów. Mam wrażenie, że jeszcze nigdy nie było tak źle. Nie ma dnia bym nie rozmawiała z opiekunem psa czy kota, który nie wie już jak swojemu pupilowi pomóc. To jest duży problem.

 

Obserwacja psów i kotów w Polsce.

 

Pewnie powiesz, że obserwacja to za mało - potrzebne są badania. Zgadzam się, dlatego kilka ostatnich dni spędziłam na poszukiwaniu informacji na temat zdrowia dzisiejszych psów i kotów. Zacznę od sytuacji zwierząt w Polsce. Statystyki są bezlitosne i potwierdzają to, co pewnie i Ty zauważasz… 70% psów ma problemy zdrowotne.

 

U połowy badanych stwierdzono choroby zębów - stany zapalne i kamień nazębny. Co piąty pies cierpi na otyłość, która może prowadzić do wielu gorszych schorzeń. Badania wykazały też liczne problemy dermatologiczne i zmiany alergiczne.

 

Wzrost zachorowalności zwierząt domowych dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. A co gorsze, psy i koty nie tylko częściej chorują, ale też krócej żyją. Trafiłam na kilka ciekawych badań i przeanalizowałam dziesiątki różnych wykresów. Jeśli zależy Ci na zdrowiu Twojego zwierzaka, to koniecznie czytaj dalej.

 

Wszystko przedstawię Ci w skrócie.

 

Stany Zjednoczone - badania Banfield Pet Hospital (2006 - 2016):

 

Z uwagi na liczbę przebadanych zwierząt oraz 10-letni czas trwania, badania te rzucają największe światło na stan zdrowia psów i kotów. Badacze porównali raporty z trzech różnych okresów, tj. z 2006, 2011 oraz 2016 r.  Wnioski są zatrważające - liczba chorych zwierząt rośnie! Sam zobacz:

 

Cukrzyca:

 

W ciągu 10 lat cukrzyca u psów wzrosła o 79,7% (lata 2006 - 2016). U kotów o 18,1%. Mimo procentowo mniejszego wzrostu, cukrzyca występuje częściej u kotów niż psów.

 

Choroby zębów:

 

Raport wykazał, że choroba zębów dotyka aż 76% psów i 68% kotów. Podobnie jak w przypadku cukrzycy, nastąpił wzrost w stosunku do wcześniejszych lat, o 8% u psów oraz 9,6% u kotów.

 

Alergie:

 

W ciągu ostatnich 10 lat lekarze zauważyli także wzrost występowania różnego rodzaju alergii. Wbrew powszechnemu myśleniu, uczulenia pokarmowe pojawiały się rzadziej niż środowiskowe. Największy wzrost dotyczył alergii środowiskowych.

 

Otyłość:

 

Podobnie jak w przypadku ludzi, pomiędzy chorobami psów i kotów  istnieją zależności, a jeden problem ze zdrowiem prowadzi do drugiego. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale dodatkowe kilogramy to dziś największe zagrożenie domowych.

 

1 z 3 kotów i psów ma nadwagę!

 

Zwierzęta z nadwagą żyją krócej i chorują częściej, min. na zapalenie kości i stawów, cukrzycę i niektóre typy nowotworów. Trend zwiększonej otyłości dotyczy zwierząt na całym świecie i stale rośnie! Badania Banfield Pet Hospital pokazały 169% wzrostu otyłości kotów oraz 159% wzrostu otyłości psów.

 

A teraz opowiem Ci o chorobie, której pewnie obawiasz się najbardziej. Istnieje prawie 100 rodzajów nowotworów zwierząt.

 

Według The Veterinary Cancer Society rak jest główną przyczyną śmierci u 47% psów, zwłaszcza psów powyżej 10 roku życia i 32% kotów. Pomyśl tylko - 1 na 2 psy umiera, jaką szansę na zdrowie ma Twój zwierzak? Nie zależy mi na Twoim ataku paniki, ale na większej świadomości zagrożeń.

 

Podsumujmy:

 

Pewnie przyszły Ci teraz do głowy dwa pytania:

  • po pierwsze: dlaczego liczba psich i kocich dolegliwości tak rośnie?
  • po drugie: co możemy z tym zrobić?

 

Oczywiście wyniki badań i statystyczny wzrost zachorowalności po części wiążą się z rozwojem weterynarii i większą świadomością opiekunów. Można powiedzieć, że po prostu więcej zwierząt trafia do gabinetów i ma większą szansę na diagnostykę niż 15 czy 20 lat temu. Ale istnieje coś więcej … Czy nie uważasz, że większość chorób ludzi i zwierząt to kwestia złej diety?

 

Weźmy za przykład tę najbardziej śmiertelną chorobę, czyli raka. Badacze udowodnili, że tylko 10% nowotworów to przyczyna genetyki, pozostałe 90% to kwestia stylu życia, środowiska oraz odżywianie. A to oznacza, że jako opiekun psa lub kota nie jesteś bezradny, masz przecież wpływ na to, czym karmisz! Zauważ, że wielu chorobom można zapobiec dietą.

 

Po 12 latach pracy w branży karm dla zwierząt jestem pewna, że sposób żywienia ma ogromny udział we wzroście chorych zwierząt. Ciężko to przyznać, ale kiedy zaczynałam pracę wierzyłam reklamom, ulotkom i zapewnieniom przedstawicieli. Ufałam, że znane “pełnowartościowe” karmy suche zapewnią czworonogom zdrowie i dobre samopoczucie. Tymczasem każdy rok udowadniał mi, że jest zupełnie odwrotnie.

 

Gdyby komercyjne karmy były tak dobre, jak próbują nam wmówić producenci oraz niektórzy lekarze weterynarii, to lista problemów zdrowotnych by się kurczyła, a nie rosła.

 

Dlaczego to nie działa?

 

Większość suchych karm wymaga użycia bardzo wysokich temperatur, a cały proces ich produkcji obejmuje wiele etapów. Nie ważne jak dobre produkty były początkowo użyte - po całym procesie niewiele zostaje z naturalnych witamin i składników odżywczych.

 

Poza tym producenci wielu znanych marek opierają się częściej na mięsnych odpadach i słabej jakości zbożach, ignorując psią i kocią ewolucję. W rezultacie koty i psy każdego dnia spożywają pokarm, którego nie są w stanie dobrze strawić. Zbyt duża ilość węglowodanów prowadzi często do otyłości, a ta wiąże się z ryzykiem zapalenia trzustki i cukrzycy. Sprzyja również rozwojowi raka.

 

Jeśli Twój zwierzak już teraz jest chory, to tym bardziej zastanów się nad sposobem, w jaki go karmisz. Wyobraź sobie, że to Ty zachorowałeś i rozmawiasz właśnie ze swoim lekarzem. Jak myślisz - poleci ci zupki z torebki i hamburgery czy raczej zaproponuje naturalną dietę?

 

Nie bez powodu, niektórzy lekarze odradzają ludziom jedzenie wysoko przetworzonej żywności.Takie jedzenie nie służy ani nam, ani naszym zwierzakom.

 

Dlatego zachęcam Cię do bogatej w mięso, surowej lub minimalnie przetworzonej diety. (link)

 

W naszym ekologicznym sklepie zoologicznym AmazoniaZoo.pl znajdziesz żywność, której bliżej do Twojej kuchni niż wielkiej fabryki. Wybieramy mniejsze, zaufane firmy, a nie wielkie spożywcze koncerny. Jeśli wolisz gotować sam, to mamy dla Ciebie naturalne suplementy: zioła, suszone skorupki jaj, mieszanki warzyw i zdrowe oleje.

 

Oczywiście nie mogę powiedzieć, że zdrowa dieta to złota recepta na wszystkie choroby. Ale doświadczenie moje i moich klientów pokazało mi, że jedzenie ma ogromną moc. Siła i odporność bierze się z brzucha! Lepiej zapobiegać, nie leczyć, więc już dziś zadbaj o to, by zmniejszyć ryzyko choroby.

 

Ogranicz nadmiar węglowodanów i nie przekarmiaj.  Jeśli to możliwe to zapewnij zwierzakowi więcej ruchu.