Zapewne słyszałeś powtarzane przez wiele lat stwierdzenie, że ​​sucha karma jest lepsza dla zębów kota i psa. Teoria głosi, że ​​gryzienie suchych krokietów pomaga usuwać zanieczyszczenia z zębów. Czy to prawda?

.

Wiele zwierząt karmionych suchymi dietami komercyjnymi nadal ma poważny problem z kamieniem oraz chorobami przyzębia. Sama tekstura suchego chrupka sprawia, że czyszczenie nie działa! Dlaczego?

.

Suche karmy dla zwierząt domowych są twarde, ale kruche – krokiety rozbijają się bez większego oporu, a więc nie ma żadnego efektu ścierania. Na przykład wyobraź sobie, że zjadłeś popularne sucharki.

.

Czy czujesz, że Twoje zęby są po tym bardziej czyste? Spróbuj nie umyć wtedy zębów, a bakterie w Twojej jamie ustnej będą zachwycone 🙂

.

Czas na eksperyment

.

krok pierwszy:
otwórz opakowanie suchej karmy i zanurz w niej dłoń

.

krok drugi:
wyciągnij rękę i zobacz co na niej zostało
.

krok trzeci:
przyjrzyj się, na dłoni jest masa drobnych okruchów, prawda?

.

A więc to mit, że suche krokiety ścierają kamień. Gdyby nawet pomysłodawcy tej teorii mieli rację, że psy i koty “żują” suchy pokarm, to sama tekstura krokietów sprawia, że nie czyszczą powierzchni zębów, a wręcz przeciwnie – przede wszystkim drobinki pokarmu osadzają się na zębach! 

.

Kilka słów o anatomii psa i kota

.

To mit, że suche chrupki czyszczą zęby! Producenci suchych karm “czyszczących zęby” ignorują podstawowe cechy anatomiczne i fizjologiczne drapieżnika.

.

Koty i psy mają szczęki skonstruowane do rozrywania i połykania mięsa. Jeśli wykonują jakiekolwiek “żucie”, to jest to tylko początkowe ugryzienie, a następnie połknięcie.

.

Uzębienie mięsożercy, o specyficznej budowie, jest przystosowane do chwytania i rozszarpywania zdobyczy, a układ żuchwy i szczęki uniemożliwia żucie pokarmu. Kły są długie, ostre i zakrzywione do tyłu, służą bezpośrednio do zabijania ofiary.

.

Zęby trzonowe i przedtrzonowe nie posiadają dużych płaskich powierzchni trących, potrzebnych do rozcierania i żucia pokarmów roślinnych

.

Jak widzisz, psy i koty nie “żują” swojego pokarmu, a zatem  w przypadku żywienia suchym pokarmem nie ma żadnych korzyści odnośnie kamienia nazębnego. Istnieje jednak negatywny wpływ suchej diety na zęby, związany z nadmiarem zbóż w komercyjnych karmach suchych.

.

Ziarna, w jakie bogate są suche karmy, to głównie węglowodany – stanowią gotowe źródło energii dla bakterii jamy ustnej.

.

Czy wiesz, że ilość węglowodanów sięga nawet 50%?

Poniżej ciąg dalszy artykułu….


Żyjemy w czasach zupek chińskich, hamburgerów
i sosów z torebki. Większość z nas słyszała o tym,
że przetworzona żywność szkodzi.

Twój lekarz nie poleciłby Ci jedzenia gotowych potraw
z drive-thru i torebek na śniadanie, obiad i kolację.

Dlaczego więc karmimy tak nasze psy?
Zobacz, co możesz zrobić Sucha karma. Zdrowe jedzenie czy fast food dla zwierząt? Sucha karma. Zdrowe jedzenie czy fast food dla zwierząt?

.

W jamie ustnej psa występuje niewiele amylazy ślinowej, czyli enzymu rozkładającego wielocukry na cukry proste. Kot nie ma jej wcale! Nic dziwnego , ponieważ w naturze cukry proste nie mają kontaktu z jamą ustną drapieżników, w niewielkiej ilości trafiają do ich ustroju jedynie za pośrednictwem ofiary, której żołądek zawiera treści roślinne. 

.

Weterynarze holistyczni zauważyli, że zwierzęta karmione surowym mięsem mają zdrowsze zęby i dziąsła niż te karmione  komercyjnymi produktami spożywczymi. Nie oznacza to, że nie mają żadnych problemów z jamą ustną, ale jedzenie suchej karmy tylko pogłębia ten problem. Ponad to, na wolności, zwierzęta mięsożerne żują skórę i pióra, ścięgna i kości swych ofiary. Utrzymuje to zęby w czystości i dostarcza minerałów. 

.

Zdrowa dieta to nie wszystko, za choroby zębów i dziąseł odpowiedzialna jest także genetyka. Wszyscy lekarze weterynarii zgadzają się, że to higiena jamy ustnej i profilaktyka ma kluczowe znaczenie. Dlatego, ważna jest nasza obserwacja i szybkie reagowanie na jakiekolwiek problemy z zębami naszych zwierząt.

.

Co jest najbardziej naturalną “szczoteczką” do zębów?

.

Proponuję Ci surowe przysmaki dla psów, jak Wolf’s Menu szyje kacze oraz otulone mięsem surowe kości dostępne w naszym sklepie zoologicznym.

.

Podczas jedzenia surowego mięsa i kości sam akt żucia i gryzienia służy jako polerka na powierzchni zębów, ponad to, zapobiegając gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

.

Polecam Ci także suplement Kaolin firmy Pokusa, dostępny w naszym sklepie zoologicznym. Jest to naturalna biała glinka kaolinowa o delikatnej konsystencji wydobywana z głębi ziemi z odpowiednich skał osadowych.

.

Wewnętrznie ma działanie oczyszczające, osłonowe, łagodzące podrażnienia jelit. Stosowana zewnętrznie czyści zęby.

.

Prosty sposób na zrobienie naturalnej pasty do zębów.

.

kamien nazebny u psa i kota AmazoniaZoo eko sklep dla zwierzat w Szczecinie

Oto przepis:

4g kaolinu

12 kropel soku z cytryny

10 kropel oleju roślinnego

Wszystko mieszamy ze sobą a następnie czyścimy gazikiem nawiniętym na palec.

.

Zostaw komentarz

0
Twój koszyk

NEWSLETTER

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).