Dlaczego jeszcze nie karmisz na surowo?

4.7
(31)

Chcesz zdrowo karmić psa i kota, ale masz dość, że każdy doradza coś innego? Daj mi 5 minut. Postaw się w roli biologa i historyka jednocześnie, a obiecuję, że wtedy sam wybierzesz najlepszą dietę.

Pewnie słyszałeś o surowym karmieniu. Może nawet znasz kogoś kto karmi dietą BARF i próbuje Cię do niej przekonać. Ale Ciebie cały czas coś powstrzymuje. 

Brak czasu albo obawa, że zrobisz coś źle? A może strach przed nieznanym?  W rezultacie nic nie zmieniasz i tłumaczysz sobie, że w końcu Twój pies czy kot je suchą karmę i “jakoś” żyje.  

Sprawy nie ułatwia fakt, że w dzisiejszych czasach surowa karmienie to wiele sprzecznych ze sobą opinii.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego surowa dieta budzi tyle kontrowersji? W końcu mówimy o jedzeniu, które psy i koty jedzą od wielu tysięcy lat. O diecie, którą zarezerwowała dla nich natura.

Z jakiego powodu producenci i niektórzy lekarze weterynarii kwestionują mięsną dietę dla psa i kota, skoro przewód pokarmowy tych zwierząt nie różni się od ich dzikich przodków?

Mało tego – wszystkie cechy anatomiczne i fizyczne wręcz krzyczą o tym, że Twój kot i pies to mięsożerca.

Jedzenie mięsa jest dla nich  równie naturalne jak jedzenie trawy przez krowę. 

No dobrze. To w takim razie jak masz się w tym wszystkim połapać. Skoro każdy mówi coś innego. Karmienie  zwierząt powinno być łatwe, bo regały w sklepach uginają się od różnych karm. Ale jest wręcz odwrotnie. 

 

Przeczytaj cały artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego większość karm nie jest dobra dla Twojego psa i kota
  • jak wygląda przewód pokarmowy psa i kota oraz dlaczego ma to znaczenie
  • jak przejść na surową dietę
  • co mówią badania na temat diety

 

Aby zrozumieć dlaczego surowa dieta to biologicznie odpowiedni pokarm, należy przeanalizować nie tylko anatomię psa i kota, ale też ich historię. Potrzebujesz spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy.

Postaw się w roli biologa, historyka i obserwatora  jednocześnie, a obiecuję, że kiedy to zrobisz, nie będziesz miał problemu z wyborem diety Twojego przyjaciela.

Powrót do przeszłości – poznaj historię psa i kota.

Nie wiem, czy wiesz, ale zgodnie z badaniami, psy wytworzyły oddzielny gatunek 15 – 40 tysięcy lat temu. Naukowcy mają różne opinie, skąd dokładnie pochodzą, ale wszyscy badacze są zgodni co do  jednego… Psy zawsze były mięsożercami!  

Koty domowe to młodszy gatunek. Badanie z 2008 roku ujawniło, że najpewniej pochodzą od dzikich kotów nubijskich. A ich początek sięga 10 000 lat. 

Najstarszym dowodem ich udomowienia jest  grób sprzed 9 500 lat, w którym odnaleziono szczątki mężczyzny i kota.

Różnice pomiędzy kotem domowym i nubijskim są tak niewielkie, że do dziś należą one do tego samego podgatunku. A to oznacza, że Twój mruczek, pomimo tysięcy lat ewolucji,  pozostał bezwzględnym mięsożercą.

Od kiedy zwierzęta jedzą suchą karmę?

Pierwsze gotowe karmy powstały w XIX wieku. I możesz się zdziwić, ale  nie wymyślił ich dietetyk ani weterynarz, ale elektryk i wynalazca – Amerykanin James Spratt.  Na początku poprzedniego stulecia suche chrupki pojawiły się w Europie. A w niedługim czasie po tym, za ich produkcję wzięły się największe spożywcze koncerny.

W ciągu zaledwie stu lat producentom komercyjnych karm udało się podważyć psią i kocią naturę, a u właścicieli zwierząt wzbudzić strach przed naturalnym karmieniem.

Wmawiają nam, że sucha karma to jedyne pełnowartościowe jedzenie, ale tak nie jest. Jeśli to byłaby prawda, to jakim cudem zwierzaki przetrwały tyle tysięcy lat bez komercyjnej karmy? I dlaczego dzisiejsze zwierzęta coraz częściej chorują?

Wbrew temu, co powtarzają producenci, jakość składników czy zdrowie zwierząt do dziś nie stanowią priorytetu.

Kilka dekad temu zaczęliśmy karmić nasze psy i koty wysoko przetworzoną żywnością, odmawiając im prawdziwego, naturalnego pokarmu.

Czy wyobrażasz sobie, że Twój lekarz odradza Ci świeżą dietę? Wszyscy wiemy, że takie  jedzenie poprawia zdrowie i wydłuża życie. W przypadku zwierząt jest to udowodnione!

A teraz wyprzedzę Twoją myśl …

Być może pomyślałeś, że komercyjne karmy nie są takie złe. Twój zwierzak  je chrupki całe swoje życie i według Ciebie wygląda dobrze. Cóż, podobnego argumentu używają nałogowi palacze. Oni też czują się i wyglądają  dobrze, ale tylko do czasu …

Zresztą zobacz, co mówią badania.

Dr Gerard Lippert oraz Bruno Sapy przez 5 lat badali zależność między dietą a samopoczuciem i żywotnością psów. Odkryli, że psy karmione świeżą i mniej przetworzoną dietą żyją średnio 13,1 lat, a psy karmione karmą przemysłową jedynie 10,4 lata. 

Co z tego wynika?

Naturalna i świeża dieta przedłuża wiek psów nawet o 3 lata!

Założe się, że zależy Ci na tym, aby Twoje zwierzęta dożyły w zdrowiu wiele długich lat.

Pozatym, coraz więcej dietetyków i holistycznych lekarzy weterynarii przekonuje, że przetworzona sucha żywność powoduje choroby. Dlaczego? Komercyjne karmy zawierają zbyt mało białka pochodzenia zwierzęcego, zbyt wiele węglowodanów oraz chemiczne konserwanty. 

Badania Banfield Pet Hospital pokazały, że  w ciągu 10 lat zachorowalność na cukrzycę wzrosła o 79%, otyłość aż o 179%. Ciągle wzrasta ilość alergii, a coraz więcej psów cierpi na dysplazję stawów. 

Czy nie uważasz, że warto zastanowić się nad tym, co każdego dnia wkładamy do psiej i kociej miski?

Psy i koty z punktu widzenia anatomii.

Jak wspomniałam, jeśli chcesz wiedzieć, jak właściwie karmić swojego psa i kota,  musisz postawić się również w roli biologa. Spójrzmy na ich anatomię.

Natura chciała, aby jadły mięso – psy i koty to mięsożercy, ale różnią się od siebie.

Zgodnie z systematyką dzisiejsze psy, czyli canis lupus f.familiaris, znajdują się w grupie Carnivora, czyli zwierząt drapieżnych mięsożernych. O mięsożerności psa świadczy uzębienie, silna szczęka, krótki przewód pokarmowy oraz charakterystyczne dla mięsożerców niskie pH w żołądku. 

W przeciwieństwie do kotów, psy są mięsożercami względnymi, co oznacza, że w okresach głodu są w stanie korzystać z diety roślinnej. To mechanizm, który pozwala przetrwać im niesprzyjające warunki życiowe, a nie usprawiedliwienie do karmienia zbożami. 

Fakt, że są w stanie przeżyć na diecie roślinnej, nie oznacza, że dzięki temu będą silne i zdrowe! 

Koty pochodzą od żbików afrykańskich i są mięsożercami bezwzględnymi. Nie przestały być drapieżnikami tylko dlatego, że zamieszkały z ludźmi w domu.

O dowodach mięsożerności kotów  przeczytasz w moim poprzednim wpisie, zobacz tutaj: 7 DOWODÓW MIĘSOŻERNOŚCI KOTA.

No to zaczynajmy.

Wiesz już, jaki pokarm jest najlepszy dla Twojego przyjaciela z punktu widzenia biologii i anatomii. Być może masz jeszcze kilka wątpliwości.  Pewnie zastanawiasz się czy nie jest za późno na zmianę albo czy poradzisz sobie z zupełnie nowym sposobem karmienia.  

Cóż, musisz wiedzieć, że miliony ludzi na całym świecie karmi swoje zwierzęta na surowo. Jeśli zapytasz kogokolwiek z nich, czy wróciłby do suchych chrupek, prawdopodobnie odpowie, że nigdy …

Surowa dieta to najlepsza zmiana, jaką możesz wprowadzić w życie Twojego psa.

W przeciwieństwie, do wysoko przetworzonej żywności, zawiera wszystkie pierwotne składniki odżywcze, naturalne minerały i witaminy.

Naturalna żywność równa się naturalnemu zdrowiu!

  • surowa żywność nie wymaga użycia konserwantów. 
  • nie podlega obróbce, dzięki czemu zachowane zostają naturalne witaminy i inne składniki odżywcze. 
  • ma zdecydowanie wyższą strawność niż karmy suche  
  • jest najbardziej przejrzystą dietą: dostajesz dokładnie to, co widzisz.
  • rozwiązuje wiele problemów zdrowotnych, jak problemy trawienne, alergie, czy otyłość.
Co to oznacza dla Ciebie i Twojego psa lub kota?

Już po kilku tygodniach karmienia zobaczysz efekty, takie jak:

Zdrowa skóra i sierść – nawet 40% białka. które pies spożywa, trafia na skórę i sierść! Dlatego piękna i zdrowa szata to pierwsza rzecz, jaką zauważysz po przejściu na surowe karmienie.

Sylwetka i silne mięśnie – surowe karmy dla psów są prawie zawsze pozbawione wypełniacza zbożowego (węglowodanów), co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego doboru masy i napięcia mięśni.

Zdrowe zęby, bez kamienia – surowe karmienie gwarantuje zdrowsze zęby i lepszy oddech, co potwierdzają badania.

Zdrowy przewód pokarmowy – świeża żywność jest łatwiejsza do strawienia niż sucha karma,  prowadzi do redukcji wielkości i zapachu stolca. Badacze potwierdzili nawet 2 razy lepszą strawność w porównaniu do komercyjnej karmy!

 

No dobrze, skoro tak wiele udowodnionych zalet z karmienia psa i kota na surowo, skąd biorą się niektóre złe opinie? 

 

Przeciwnicy argumentują, że w surowym mięsie mogą znajdować się groźne dla psów i kotów wirusy, bakterie i pasożyty. Oczywiście trudno zaprzeczyć, ale podobnie narażasz się przygotowując obiad dla Twojej rodziny. Jeśli szykujesz mięso,  wiesz, że należy po prostu zadbać o higienę.

Jak to jest z tymi wirusami?

W tym miejscu musimy wrócić do psiej i kociej anatomii. 

Pomyśl, skoro natura stworzyła psy i koty jako mięsożerców, to znaczy, że wyposażyła je w mechanizmy chroniące przed zagrożeniami. 

Nie wiem czy wiesz, ale w ich ślinie znajduje się lizozym – to enzym, który zabija patogenne bakterie. 

A kiedy pokarm trafia do żołądka Twojego psa lub kota trafia na bardzo kwaśne środowisko (ph1-2). Kwas w żołądku jest na tyle żrący, że raczej nie powinieneś się o nic martwić. Dlatego Twojemu psu zwykle nie szkodzi woda z kałuży, czy zjedzenie zakopanej w ziemi kilkudniowej kości.

Zacznij teraz!

Skoro dowiedziałeś się już, jak działa organizm Twojego zwierzaka, zacznij karmić go jedzeniem biologicznie odpowiednim. Na początku możesz skorzystać z pomocy osób, które już karmią na surowo. Znajdziesz je na barfnych grupach i forach. 

A jeśli obawiasz się  braku czasu na przygotowanie, albo o miejsce w zamrażarce, t. mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zdrowe karmienie może być łatwe! 

Zacznij od BARFA suszonego powietrzem.

To gotowe do podania mięsne posiłki z delikatnie suszonym mięsem, warzywami oraz ziołami. Jedynym Twoim zadaniem będzie przygotowanie porcji i zalanie jej wodą na ok.20min. 

Wejdź na stronę www.suchybarf.pl i dowiedz się więcej.

Jak przestawić psa na surowe jedzenie?

SPOSÓB PIERWSZY:

To sposób bez “okresu przejściowego” lub mieszania obecnych produktów komercyjnych z surową żywnością. Polega na natychmiastowym zaprzestaniu stosowania komercyjnej suchej karmy. Surowe jedzenie podajesz  już po 12 godzinach od ostatniego “suchego” posiłku.

Ważne: Niektóre zwierzęta mogą doświadczać procesu detoksykacji, który może obejmować biegunkę, czasem wymioty. Objawy te powinny jednak występować tylko przez krótki czas i ten proces nie zdarza się większości zwierząt domowych. 

Zresztą podobne objawy pojawiają się u ludzi, którzy zaczynają jeść zdrowiej.

Nasza rada: w okresie przejścia możesz podawać zwierzakowi dodatkowo probiotyki z prebiotykami.

SPOSÓB DRUGI:

Jeśli Twój pies lub kot jest wrażliwy lub obawiasz się natychmiastowego przejścia na surową dietę, wprowadzaj ją stopniowo przez 7 dni w naprzemiennych, oddzielnych posiłkach. Zmniejszaj każdego dnia ilość dotychczasowej karmy. Wprowadź do diety probiotyki i żwacze.

Jeśli zauważysz, że Twój pies nie czuje się dobrze, powinieneś cofnąć się o jeden dzień w planie przejścia i iść wolniej. Na przykład, jeśli twój pies ma problemy z 1/2 porcji surowego, powróć do 1/4 porcji na kolejny dzień lub dwa, zanim przejdziesz dalej.

Uwierz, że warto być cierpliwym. Pamiętaj, że zdrowa dieta może wydłużyć życie Twojego przyjaciela nawet o kilka lat!

Oceń nasz artykuł!

Kliknij na gwiazdki aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 31

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk