Masz psa? Co się stanie, jeśli zostaniesz objęty kwarantanną? Twój pies musi wychodzić i musi jeść. Zobacz, jak zabezpieczyć go w czasie epidemii koronawirusa.

Od kilku tygodni cały świat żyje w zasadzie jednym tematem – zagrożeniem wywołanym przez koronawirusa. Zapewne z przekazów medialnych wiesz o epidemii prawie wszystko, ale przypomnę:

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Z danych Ministerstwa Zdrowia (podanych w poniedziałek 23 marca) wynika, że w kraju jest  649 osób z potwierdzonym koronawirusem

  • 28440 osób objęto kwarantanną
  • 48660 osób zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju.
Co to jest kwarantanna?

 

Kwarantanna to jedna z metod zwalczania epidemii. Oznacza przymusowe czasowe odosobnienie ludzi, podejrzanych o to, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. 

Zgodnie z informacjami Głównego Instytutu Statystycznego o pozostanie w domu oraz poddanie się kwarantannie domowej może zostać poproszona każda osoba, która:

  • w ciągu ostatnich 14 dni była w regionie, który jest podejrzany o obecność koronawirusa SARS-CoV-2;
  • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2;
  • pracowała lub była odwiedzającym w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem.

W czasie kwarantanny obowiązuje całkowity zakaz opuszczania wskazanego miejsca zamieszkania. Za złamanie zakazu grozi kara nawet do 30 tys. zł

Co ze zwierzętami domowymi w czasie koronawirusa?

 

Na początek dobra wiadomość:

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) i WHO, wirus rozprzestrzenia się wyłącznie na skutek kontaktu między ludźmi. Nie ma dowodów, że zwierzęta domowe mogą być nosicielami.

Z uwagi na niepewną sytuację epidemiologiczną oraz rosnącą liczbę zakażonych, już teraz powinieneś przemyśleć, co się stanie z psem w razie Twojej kwarantanny.

#SpaceryPotrzebyPsa

Pierwszy krok: rodzina, znajomi i sąsiedzi.

 

Jak poradzić sobie z codzienną opieką i spacerami?

Główny Inspektorat Weterynarii radzi, aby  postępować tak, jak w wypadku dłuższej nieobecności właściciela – skorzystać z pomocy osób trzecich. Jeśli możesz, już teraz zapytaj bliskich, czy pomogą Ci, kiedy nie będziesz mógł wyjść z domu. I tutaj masz dwie opcje. 

Optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie psa do domu nowego opiekuna na czas trwania kwarantanny. To dobre rozwiązanie, kiedy Twój pies zna i ufa osobom, których poprosisz o pomoc. Być może już kiedyś mieszkał z nimi podczas Twojej nieobecności.

Jeśli dla Twojego psa, to byłaby pierwsza taka rozłąka, to lepiej poprosić o możliwość samych spacerów.  Dochodzenie do pupila zamkniętego w mieszkaniu objętym kwarantanną także jest możliwe.

Pamiętaj, aby w takiej sytuacji wykluczyć kontakt bezpośredni z osobą wprowadzającą Twojego zwierzaka. Osoba odizolowana nie ma możliwości wyjść poza mieszkanie (nawet na klatkę schodową) ani nie może bezpośrednio się z nami spotkać. 

Drugi krok: hotel dla zwierząt.

 

Co zaleca Główny Inspektorat Weterynarii w przypadku braku bliskich osób, które mogą przejąć opiekę nad Twoim zwierzakiem? 

Rzecznik GIW Jan Bodnar radzi, aby w takim przypadku oddać zwierzaka do hotelu dla zwierząt, opcjonalnie innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę. 

Już teraz zapoznaj się z dostępnością miejsc w psich hotelikach, czy z usługami petsittera w okolicy. Śledź na bieżąco informację od tych firm.

Jeśli właśnie to przeczytałeś, to bardzo możliwe, że zareagowałeś podobnie jak większość psich opiekunów. Nie wyobrażasz sobie i nie zamierzasz powierzyć opieki, komuś kogo nie znasz?

Obawiasz się, że Twojemu psu pękłoby serce w czasie tak długiej rozłąki?

Mam dla Ciebie kolejną dobrą wiadomość.

Na pomoc ludziom takim, jak Ty przyszła facebookowa grupa “Pies w koronie“, która powstała 14 marca i  liczy już ponad 34 tys. osób. Odwiedź stronę:

www.Facebook/PiesWkoronie

i zwróć się o bezpłatną pomoc w opiece nad pupilem w czasie kwarantanny.

Jak w praktyce wygląda wyprowadzanie czworonoga, którego opiekun został objęty kwarantanną?

 

Oto wytyczne, które przeczytasz na stronie grupy:

  • ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która wyprowadza psa.
  • najlepiej wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą.
  • osoba wyprowadzająca psa nie powinna dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio.
  • najlepiej założyć rękawiczki jednorazowe.
  • dobrym pomysłem jest zawiązanie na smyczy ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI, to znak dla innych osób spacerujących z psami, aby nie podchodzili – nie chodzi o ryzyko zarażenia, tylko o informację, że pies nie jest nasz i może nie czuć się komfortowo w kontakcie z psami, bez obecności swojego właściciela.

#ZapasKarmy

Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, a Twój zwierzak musi coś jeść.

 

Co z karmą dla psa w czasie epidemii?

 

Kupujesz z karmę z wyprzedzeniem czy wolisz na bieżąco uzupełniać zapasy?

Jedno i drugie okazuje się dość trudne w obecnej sytuacji. Większość internetowych sklepów zoologicznych realizuje zamówienia ze sporym opóźnieniem, a firmy kurierskie zmieniają na bieżąco regulamin dostarczania paczek. 

Dlatego im szybciej przygotujesz zwierzaka na ewentualną kwarantannę, tym lepiej. Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym sklepie zoologicznym.

Z myślą o zwierzętach i ich opiekunach wprowadziliśmy zmiany. Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne.

link:
sprawdź, jak bezpiecznie zamówić karmę dla psa lub kota prosto do Twojego domu. obszar dostaw:


Szczecin granice miasta,
Gmina Dobra,
Gmina Kołbaskowo,
Gmina Police.

Zostaw komentarz

0
Twój koszyk