Warzywa, ryzyko raka i pies to mięsożerca.

4.5
(28)
Marchewka zmniejsza ryzyko raka?

.

To dowód na to, jak często nie doceniamy rzeczy, które mamy pod ręką. Szukasz wyrafinowanych posiłków, magicznych formuł i dobrych składów? A co jeśli okaże się, że warzywa, które masz w kuchni to “lekarstwo” i najlepsze wzbogacenie diety Twojego psa?

.

Mam na to dowody!

.

Pewnie słyszałeś o właściwościach antynowotworowych brokułów. Zawarty w nich sulforafan niszczy komórki rakowe także u psów. Ale czy podejrzewałeś, że równie zdrowa jest dynia i marchew? Pewnie nie.

.

Zobacz, co udowodnili naukowcy w 2005 roku

.

Celem badania było ustalenie, w jaki sposób warzywa mogą wpływać na rozwój przejściowego raka komórek u psów. TCC to złośliwy nowotwór, który rośnie w nerkach i pęcherzu moczowym. Naukowcy przeprowadzili badanie na szkockich terrierach, które najczęściej zapadają na tę chorobę.

.

Co się okazało? Psy, które jadły warzywa co najmniej trzy razy w tygodniu (głównie marchew, dynię, ale też warzywa liściaste) rzadziej chorowały na TCC! Zielone warzywa liściaste zmniejszają ryzyko raka aż o 90%, a żółto-pomarańczowe warzywa, takie jak marchewki, zmniejszają to ryzyko o 70%!

.

To niesamowite, prawda? “Zwyczajne” warzywa, a taki rezultat.

.

Skąd taki wynik?

.

Za wszystko odpowiadają małe cząsteczki, zwane bioflawonoidami. To związki, które sprawiają, że warzywa i owoce mają żywe, soczyste kolory, ale też  działają prozdrowotnie. Ogromną rolę pełnią również antyoksydanty, które niwelują negatywny wpływ wolnych rodników na psi organizm.

.

Co najważniejsze, warzywne dodatki nie tylko działają na ciało, ale także na “ducha” i czynności poznawcze. W 2005 roku, po dwuletniej analizie psów rasy beagle, naukowcy udowodnili, że wzbogacanie diety w przeciwutleniacze może spowolnić spadek funkcji poznawczych u zwierząt starszych.

.

Dalej zastanawiasz się, czy warzywa w psiej diecie to dobry pomysł?

.

Założę się, że niejednokrotnie słyszałeś o błonniku, chociaż pewnie nie jest to pierwszy składnik, którego szukasz w psiej karmie. Jeśli chcesz, przypomnę Ci, co to jest błonnik.

.

To jeden z trzech rodzajów węglowodanów, stanowiący niestrawną część rośliny. Chociaż psy nie czerpią energii z błonnika, dodawanie go do diety przynosi ogromne korzyści: poprawia zdrowie jelita grubego, reguluje wypróżnianie, pomaga w kontrolowaniu masy ciała.

.

Zacznij od zaraz

.

I wyprzedzę Twoją myśl. Nie ma znaczenia, czy karmisz psa karmą suchą, mokrą czy na surowo. Dietetycy oraz holistyczni lekarze weterynarii zalecają warzywa wszystkim psom, bez względu na dietę oraz wiek.

.

Chcesz wiedzieć, jakie warzywa podawać, w jakiej ilości i w jaki sposób?

.

W takim razie, czytaj dalej.

Najzdrowsze są:

  • marchew
  • dynia
  • brokuły
  • zielona fasolka
  • rzepa
  • jarmuż
  • szpinak
  • groszek
  • buraki
  • kabaczek
  • słodkie ziemniaki

.

Ile dodatków roślinnych dodać do codziennego menu?

.

Większość dietetyków uważa, że warzywa powinny stanowić do 20% psiej diety.

.

Jak je przyrządzić?

.

Większość warzyw powinna być lekko podgotowana, aby zwiększyć biodostępność (strawność) i zmniejszyć ich działanie wolotwórcze (przeciwtarczycowe). Możesz je również zblendować.

.

uwaga!

.

Istnieją pewne obawy związane z warzywami krzyżowymi (brokułami, kalafiorem, kiełkami) i zielonymi liśćmi, szczególnie u psów z niedoczynnością tarczycy. Jeśli twój pies ma chorą tarczycę, unikaj karmienia go następującymi warzywami, chyba że zostały lekko ugotowane lub przyrządzone na parze:

.

  • brokuły
  • brukselka
  • Kapusta
  • kalafior
  • kalarepa
  • rzodkiewka
  • rzepa

.

No dobrze, a co z twierdzeniem, że pies to mięsożerca?

.

Z punktu widzenia przewodu pokarmowego, Twój pies to mięsożerca. Zatem nie potrzebuje składników roślinnych, aby przetrwać, ale potrzebuje ich aby być zdrowszy! I potwierdzają to nawet najwięksi zwolennicy mięsnej diety BARF. Dr Ian Billinghurst (autor wielu publikacji na temat surowego karmienia) odkrył, że warzywa pomagają leczyć wszystkie zwyrodnieniowe procesy chorobowe.

.

Potwierdził, że warzywa są szczególnie ważne w leczeniu poważnych chorób, takich jak rak i choroba nerek.

.

Poniżej ciąg dalszy artykułu….

[rev_slider alias=”Ze-jedzenie-zabija”][/rev_slider]

.

podsumujmy

.

Badania udowadniają, jak wiele korzyści nasze domowe zwierzęta mogą czerpać z włączenia świeżych warzyw do diety. Skoro nawet o 90% spada ryzyko zachorowań na raka, to powinieneś zacząć już dzisiaj! Tym bardziej, że statystyki wskazują, że psy i koty chorują coraz częściej.

.

Jeśli jesteś zdecydowany, aby urozmaicić dietę Twojego psa o zdrowe warzywa, to możemy Ci w tym pomóc.

..

Źródła:
ncbi.nlm.nih.gov
researchgate.net

Oceń nasz artykuł!

Kliknij na gwiazdki aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 28

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu 🙁

1 odpowiedź

  1. Andrzej pisze:

    To naprawdę fascynujące i optymistyczne informacje! Warto zauważyć, jak wiele korzyści mogą przynieść “zwyczajne” warzywa, zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. To świetny przypomnienie, że czasem najbardziej efektywne rozwiązania są tuż obok nas, w naszych kuchniach. Cieszy mnie, że nauka coraz częściej potwierdza to, co intuicyjnie wielu z nas już wie – że natura oferuje nam bogactwo składników, które wspierają zdrowie na różnych płaszczyznach. Nie mogę się doczekać, by podzielić się tymi informacjami z innymi miłośnikami zwierząt. Dzięki za podzielenie się tym cennym badaniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk