Złe jedzenie powoli zabija zwierzęta domowe?

4.9
(59)
Statystycznie Twój zwierzak ma niewiele szans, by być zdrowy. Smutne, co? Zobacz, co możesz zrobić?

.

Od ponad 10 lat obserwuje Wasze zwierzęta. Już dawno zauważyłam, że każdego dnia przybywa chorych zwierząt. Psy z alergią, problemy skórne, otyłość, problemy żołądkowe, choroby zębów i ogromna ilość nowotworów. Mam wrażenie, że jeszcze nigdy nie było tak źle.

Nie ma dnia bym nie rozmawiała z opiekunem psa czy kota, który nie wie już jak swojemu pupilowi pomóc. To jest duży problem.

.
Obserwacja psów i kotów w Polsce.

.

Pewnie powiesz, że obserwacja to za mało – potrzebne są badania. Zgadzam się, dlatego kilka ostatnich dni spędziłam na poszukiwaniu informacji na temat zdrowia dzisiejszych psów i kotów. Zacznę od sytuacji zwierząt w Polsce. Statystyki są bezlitosne i potwierdzają to, co pewnie i Ty zauważasz… 70% psów ma problemy zdrowotne.

.

U połowy badanych stwierdzono choroby zębów – stany zapalne i kamień nazębny. Co piąty pies cierpi na otyłość, która może prowadzić do wielu gorszych schorzeń. Badania wykazały też liczne problemy dermatologiczne i zmiany alergiczne.

.

Wzrost zachorowalności zwierząt domowych dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. A co gorsze, psy i koty nie tylko częściej chorują, ale też krócej żyją. Trafiłam na kilka ciekawych badań i przeanalizowałam dziesiątki różnych wykresów. Jeśli zależy Ci na zdrowiu Twojego zwierzaka, to koniecznie czytaj dalej.

.

Wszystko przedstawię Ci w skrócie.

..

Stany Zjednoczone – badania Banfield Pet Hospital (2006 – 2016):

Z uwagi na liczbę przebadanych zwierząt oraz 10-letni czas trwania, badania te rzucają największe światło na stan zdrowia psów i kotów. Badacze porównali raporty z trzech różnych okresów, tj. z 2006, 2011 oraz 2016 r.  Wnioski są zatrważające – liczba chorych zwierząt rośnie! Sam zobacz:

.

Cukrzyca:

.

W ciągu 10 lat cukrzyca u psów wzrosła o 79,7% (lata 2006 – 2016). U kotów o 18,1%. Mimo procentowo mniejszego wzrostu, cukrzyca występuje częściej u kotów niż psów.

.

Choroby zębów:

.

Raport wykazał, że choroba zębów dotyka aż 76% psów i 68% kotów. Podobnie jak w przypadku cukrzycy, nastąpił wzrost w stosunku do wcześniejszych lat, o 8% u psów oraz 9,6% u kotów.

.

Alergie:

.

W ciągu ostatnich 10 lat lekarze zauważyli także wzrost występowania różnego rodzaju alergii. Wbrew powszechnemu myśleniu, uczulenia pokarmowe pojawiały się rzadziej niż środowiskowe. Największy wzrost dotyczył alergii środowiskowych.

.

Otyłość:

.

Podobnie jak w przypadku ludzi, pomiędzy chorobami psów i kotów  istnieją zależności, a jeden problem ze zdrowiem prowadzi do drugiego. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale dodatkowe kilogramy to dziś największe zagrożenie domowych.

Poniżej ciąg dalszy artykułu…


.[rev_slider alias=”Kosci-prasowane-przysmaki-ktre-szkodz”][/rev_slider]


.

 

1 z 3 kotów i psów ma nadwagę!

.

Zwierzęta z nadwagą żyją krócej i chorują częściej, min. na zapalenie kości i stawów, cukrzycę i niektóre typy nowotworów. Trend zwiększonej otyłości dotyczy zwierząt na całym świecie i stale rośnie! Badania Banfield Pet Hospital pokazały 169% wzrostu otyłości kotów oraz 159% wzrostu otyłości psów.

.

A teraz opowiem Ci o chorobie, której pewnie obawiasz się najbardziej. Istnieje prawie 100 rodzajów nowotworów zwierząt.

.

Według The Veterinary Cancer Society rak jest główną przyczyną śmierci u 47% psów, zwłaszcza psów powyżej 10 roku życia i 32% kotów. Pomyśl tylko – 1 na 2 psy umiera, jaką szansę na zdrowie ma Twój zwierzak? Nie zależy mi na Twoim ataku paniki, ale na większej świadomości zagrożeń.

.

Podsumujmy:

.

Pewnie przyszły Ci teraz do głowy dwa pytania:

  • po pierwsze: dlaczego liczba psich i kocich dolegliwości tak rośnie?
  • po drugie: co możemy z tym zrobić?

.

Oczywiście wyniki badań i statystyczny wzrost zachorowalności po części wiążą się z rozwojem weterynarii i większą świadomością opiekunów. Można powiedzieć, że po prostu więcej zwierząt trafia do gabinetów i ma większą szansę na diagnostykę niż 15 czy 20 lat temu. Ale istnieje coś więcej … Czy nie uważasz, że większość chorób ludzi i zwierząt to kwestia złej diety?

.

Weźmy za przykład tę najbardziej śmiertelną chorobę, czyli raka. Badacze udowodnili, że tylko 10% nowotworów to przyczyna genetyki, pozostałe 90% to kwestia stylu życia, środowiska oraz odżywianie. A to oznacza, że jako opiekun psa lub kota nie jesteś bezradny, masz przecież wpływ na to, czym karmisz! Zauważ, że wielu chorobom można zapobiec dietą.

.

Po 12 latach pracy w branży karm dla zwierząt jestem pewna, że sposób żywienia ma ogromny udział we wzroście chorych zwierząt. Ciężko to przyznać, ale kiedy zaczynałam pracę wierzyłam reklamom, ulotkom i zapewnieniom przedstawicieli. Ufałam, że znane “pełnowartościowe” karmy suche zapewnią czworonogom zdrowie i dobre samopoczucie. Tymczasem każdy rok udowadniał mi, że jest zupełnie odwrotnie.

.

Gdyby komercyjne karmy były tak dobre, jak próbują nam wmówić producenci oraz niektórzy lekarze weterynarii, to lista problemów zdrowotnych by się kurczyła, a nie rosła.

.

Dlaczego to nie działa?

.

Większość suchych karm wymaga użycia bardzo wysokich temperatur, a cały proces ich produkcji obejmuje wiele etapów. Nie ważne jak dobre produkty były początkowo użyte – po całym procesie niewiele zostaje z naturalnych witamin i składników odżywczych.

.

Poza tym producenci wielu znanych marek opierają się częściej na mięsnych odpadach i słabej jakości zbożach, ignorując psią i kocią ewolucję. W rezultacie koty i psy każdego dnia spożywają pokarm, którego nie są w stanie dobrze strawić. Zbyt duża ilość węglowodanów prowadzi często do otyłości, a ta wiąże się z ryzykiem zapalenia trzustki i cukrzycy. Sprzyja również rozwojowi raka.

.

Jeśli Twój zwierzak już teraz jest chory, to tym bardziej zastanów się nad sposobem, w jaki go karmisz. Wyobraź sobie, że to Ty zachorowałeś i rozmawiasz właśnie ze swoim lekarzem. Jak myślisz – poleci ci zupki z torebki i hamburgery czy raczej zaproponuje naturalną dietę?

.

Nie bez powodu, niektórzy lekarze odradzają ludziom jedzenie wysoko przetworzonej żywności.Takie jedzenie nie służy ani nam, ani naszym zwierzakom.

.

W naszym ekologicznym sklepie zoologicznym AmazoniaZoo.pl znajdziesz żywność, której bliżej do Twojej kuchni niż wielkiej fabryki. Wybieramy mniejsze, zaufane firmy, a nie wielkie spożywcze koncerny. Jeśli wolisz gotować sam, to mamy dla Ciebie naturalne suplementy: zioła, suszone skorupki jaj, mieszanki warzyw i zdrowe oleje.

.

Oczywiście nie mogę powiedzieć, że zdrowa dieta to złota recepta na wszystkie choroby. Ale doświadczenie moje i moich klientów pokazało mi, że jedzenie ma ogromną moc. Siła i odporność bierze się z brzucha! Lepiej zapobiegać, nie leczyć, więc już dziś zadbaj o to, by zmniejszyć ryzyko choroby.

.

Ogranicz nadmiar węglowodanów i nie przekarmiaj.  Jeśli to możliwe to zapewnij zwierzakowi więcej ruchu.

.

Oceń nasz artykuł!

Kliknij na gwiazdki aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 59

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk