Marchewka zmniejsza ryzyko raka?

.

To dowód na to, jak często nie doceniamy rzeczy, które mamy pod ręką. Szukasz wyrafinowanych posiłków, magicznych formuł i dobrych składów? A co jeśli okaże się, że warzywa, które masz w kuchni to “lekarstwo” i najlepsze wzbogacenie diety Twojego psa?

.

Mam na to dowody!

.

Pewnie słyszałeś o właściwościach antynowotworowych brokułów. Zawarty w nich sulforafan niszczy komórki rakowe także u psów. Ale czy podejrzewałeś, że równie zdrowa jest dynia i marchew? Pewnie nie.

.

Zobacz, co udowodnili naukowcy w 2005 roku

.

Celem badania było ustalenie, w jaki sposób warzywa mogą wpływać na rozwój przejściowego raka komórek u psów. TCC to złośliwy nowotwór, który rośnie w nerkach i pęcherzu moczowym. Naukowcy przeprowadzili badanie na szkockich terrierach, które najczęściej zapadają na tę chorobę.

.

Co się okazało? Psy, które jadły warzywa co najmniej trzy razy w tygodniu (głównie marchew, dynię, ale też warzywa liściaste) rzadziej chorowały na TCC! Zielone warzywa liściaste zmniejszają ryzyko raka aż o 90%, a żółto-pomarańczowe warzywa, takie jak marchewki, zmniejszają to ryzyko o 70%!

.

To niesamowite, prawda? “Zwyczajne” warzywa, a taki rezultat.

.

Skąd taki wynik?

.

Za wszystko odpowiadają małe cząsteczki, zwane bioflawonoidami. To związki, które sprawiają, że warzywa i owoce mają żywe, soczyste kolory, ale też  działają prozdrowotnie. Ogromną rolę pełnią również antyoksydanty, które niwelują negatywny wpływ wolnych rodników na psi organizm.

.

Co najważniejsze, warzywne dodatki nie tylko działają na ciało, ale także na “ducha” i czynności poznawcze. W 2005 roku, po dwuletniej analizie psów rasy beagle, naukowcy udowodnili, że wzbogacanie diety w przeciwutleniacze może spowolnić spadek funkcji poznawczych u zwierząt starszych.

.

Dalej zastanawiasz się, czy warzywa w psiej diecie to dobry pomysł?

.

Założę się, że niejednokrotnie słyszałeś o błonniku, chociaż pewnie nie jest to pierwszy składnik, którego szukasz w psiej karmie. Jeśli chcesz, przypomnę Ci, co to jest błonnik.

.

To jeden z trzech rodzajów węglowodanów, stanowiący niestrawną część rośliny. Chociaż psy nie czerpią energii z błonnika, dodawanie go do diety przynosi ogromne korzyści: poprawia zdrowie jelita grubego, reguluje wypróżnianie, pomaga w kontrolowaniu masy ciała.

.

Zacznij od zaraz

.

I wyprzedzę Twoją myśl. Nie ma znaczenia, czy karmisz psa karmą suchą, mokrą czy na surowo. Dietetycy oraz holistyczni lekarze weterynarii zalecają warzywa wszystkim psom, bez względu na dietę oraz wiek.

.

Chcesz wiedzieć, jakie warzywa podawać, w jakiej ilości i w jaki sposób?

.

W takim razie, czytaj dalej.

Najzdrowsze są:

 • marchew
 • dynia
 • brokuły
 • zielona fasolka
 • rzepa
 • jarmuż
 • szpinak
 • groszek
 • buraki
 • kabaczek
 • słodkie ziemniaki

.

Ile dodatków roślinnych dodać do codziennego menu?

.

Większość dietetyków uważa, że warzywa powinny stanowić do 20% psiej diety.

.

Jak je przyrządzić?

.

Większość warzyw powinna być lekko podgotowana, aby zwiększyć biodostępność (strawność) i zmniejszyć ich działanie wolotwórcze (przeciwtarczycowe). Możesz je również zblendować.

.

uwaga!

.

Istnieją pewne obawy związane z warzywami krzyżowymi (brokułami, kalafiorem, kiełkami) i zielonymi liśćmi, szczególnie u psów z niedoczynnością tarczycy. Jeśli twój pies ma chorą tarczycę, unikaj karmienia go następującymi warzywami, chyba że zostały lekko ugotowane lub przyrządzone na parze:

.

 • brokuły
 • brukselka
 • Kapusta
 • kalafior
 • kalarepa
 • rzodkiewka
 • rzepa

.

No dobrze, a co z twierdzeniem, że pies to mięsożerca?

.

Z punktu widzenia przewodu pokarmowego, Twój pies to mięsożerca. Zatem nie potrzebuje składników roślinnych, aby przetrwać, ale potrzebuje ich aby być zdrowszy! I potwierdzają to nawet najwięksi zwolennicy mięsnej diety BARF. Dr Ian Billinghurst (autor wielu publikacji na temat surowego karmienia) odkrył, że warzywa pomagają leczyć wszystkie zwyrodnieniowe procesy chorobowe.

.

Potwierdził, że warzywa są szczególnie ważne w leczeniu poważnych chorób, takich jak rak i choroba nerek.

.

Poniżej ciąg dalszy artykułu….

Złe jedzenie zabija Statystycznie Twój zwierzak ma
niewiele szans, by być zdrowy.
Smutne, co?
Zobacz, co możesz zrobić? Złe jedzenie powoli zabija. Nowotwory, alergia, otyłość, choroby zębów, problemy żołądkowe u psów i kotów. Statystycznie Twój zwierzak ma
niewiele szans, by być zdrowy.
Smutne, co?

.

podsumujmy

.

Badania udowadniają, jak wiele korzyści nasze domowe zwierzęta mogą czerpać z włączenia świeżych warzyw do diety. Skoro nawet o 90% spada ryzyko zachorowań na raka, to powinieneś zacząć już dzisiaj! Tym bardziej, że statystyki wskazują, że psy i koty chorują coraz częściej.

.

Jeśli jesteś zdecydowany, aby urozmaicić dietę Twojego psa o zdrowe warzywa, to możemy Ci w tym pomóc.

.

Przyjdź do nas i dowiedz się więcej lub zadzwoń i dopytaj o szczegóły:  539 057 963

.

Źródła:
ncbi.nlm.nih.gov
researchgate.net

Zostaw komentarz

0
Twój koszyk